Searching...
24. listopadu 2014

Úklid na pondělí

zdroj
Jak jste správně postřehly, o víkendu se neuklízí. Většina z nás má nabitý pracovní týden a tak je víkend záhodno trávit úplně jiným způsobem, než je gruntování.

Dnes je pondělí, tak se do toho můžeme znovu pustit - opět na 20 minut.Pondělní úklid začínáme v menších místnostech – ve vstupu do domácnosti, předsíni, šatně, koupelně a na WC.

Začneme nastříkáním vany či vaničky sprchového koutu vhodným přípravkem na koupelny a necháme působit. Totéž uděláme s umyvadlem a toaletou.

Poté vyměníme ručníky v koupelně za čisté.

Pak se přesuneme ke vstupním dveřím, vyklepeme rohožku a zameteme pod ní.

Rozhlédneme se po předsíni a uklidíme nepořádek, který do ní nepatří – reklamní letáky, povalující se věci, které by měly být uklizené v úplně jiné části Vaší domácnosti. K ruce si vezmeme koš na vyhazování odpadků a krabici na věci, které patří jinam – nebudeme pak muset každý kousek odnášet zvlášť, vše vložíme do krabice a na konci úklidu rozneseme. Zpočátku Vám možná tento úkol zabere celých dvacet minut. Nic si z toho nedělejte, do místnosti se vrátíte zase za týden a díky dnešnímu úklidu zvládnete zase o kousek víc.

Pokud už máte místnost uklizenou, rozhlédněte se, zda někde nemáte „pasti na nepořádek„. Stolečky, poličky či jiné odkládací plochy, na kterých se kupí drobnosti, které už možná ani nevnímáte jako nepořádek. Pokud ano, ukliďte je. Nepořádek má tendence se na podobných místech objevovat hned poté, co je uklidíte – zkuste se tak zamyslet nad tím, zda by podobné místo nešlo zrušit, nebo mu přidělte jinou funkci – nepotřebujete třeba poličku na krabici s náhradními žárovkami nebo stolek na tu krásnou vázu, kterou schováváte ve skříni, protože se nikam nevejde? Pokud se Vám bude nepořádek i nadále hromadit, zkuste na dané místo položit cedulku „Pozor past“ a nechat ji tam tak dlouho, než se členové Vaší domácnosti naučí na dané místo drobnosti neodkládat.

V předsíni ještě srovnáme boty a projdeme oblečení na věšáku. Pokud najdeme něco, co aktuálně nikdo nenosí (třeba letní žabky), uklidíme to na místo.

Pondělí je též dnem, kdy se staráme o věci domácích mazlíčků, takže umyjeme misky na krmení a vyklepeme pelíšky, případně provedeme jinou péči, kterou příbytek domácího zvířátka vyžaduje.

Nakonec se vrátíme do koupelny a opláchneme vanu či sprchovou vaničku, případné zbytky mýdla nebo dalších skvrn dočistíme.

Pak i zde uklidíme věci, které do koupelny nepatří, případně uklidíme „pasti“.

Máme-li ještě čas, nahlédneme do některé z koupelnových skříněk či jiných úložných prostor a uklidíme jednu z poliček (ty další počkají zase na další pondělí).

Nakonec vezmeme přípravek na okna, nejlépe s funkcí proti rosení skla a umyjeme a přeleštíme zrcadlo. Máme-li doma ještě jiná zrcadla, obejdeme je a přeleštíme i ty.

Že se to za dvacet minut nedá stihnout? Napoprvé obvykle ne, ale během pár týdnů naprosto v pohodě ;-)

1 komentářů:

  1. na FlyLady som frcala pred par rokmi, vdaka za pripomenutie :-) uz len najst energiu na tu kazdodennu 20 minutovku popri haseni tych malych poziarikov kazdu chvilu doma... Ale rada by som sa do toho znova dostala....

    OdpovědětVymazat

Používá technologii služby Blogger.